גילי, מטופלת ב-VNS משנת 2015
 

אפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי

אפילפסיה היא מחלה הנובעת מהפרעה התקפית בפעילות החשמלית של המוח. המתבטא בסוגים שונים של התקפים. התרופות האנטי-אפילפטיות מסייעות למנוע את אותן הפרעות בתפקוד המוח ובכך מונעות או מפחיתות תדירות פרכוסים וחומרתם. כ- 70% מחולי האפילפסיה מגיבים בצורה טובה לתרופות אלו, והם חופשיים מהתקפים בדרך כלל תחת טיפול תרופתי. כ-30% מהחולים יהיו עמידים לטיפול התרופתי וימשיכו לסבול מהתקפים למרות הטיפול. ההגדרה המקובלת ל"עמידות לטיפול תרופתי" ע"פ כל האיגודים המקצועיים היא "חולים שניסו 2-3 תרופות המתאימות לסוג האפילפסיה, במינון נכון, באופן קבוע ועל בסיס יומיומי ולמרות זאת עדיין סובלים מהתקפים". אצל אלו המוגדרים כ"עמידים לתרופות" הסיכוי להגיע לחופש מהתקפים באמצעות תרופה נוספת הינו נמוך ויורד משמעותית ככל שמנסים יותר תרופות. למרות כניסתן של תרופות חדשות רבות למניעת התקפים בשנים האחרונות, מחקרים הראו שלא חל שינוי משמעותי בכמות חולי האפילפסיה שעמידים לטיפול תרופתי ועדיין, כ-3 מתוך 10 מטופלים ימשיכו לסבול מהתקפים למרות טיפול תרופתי. מחקרים אלו הדגישו שבמטופלים שממשיכים לסבול מהתקפים לאחר 3-2 תרופות, יש לשקול בהקדם האפשרי טיפולים לא תרופתיים ובניהם הטיפול בקוצב הוגאלי VNS. 

(קוצב העצב התועה (וגאלי

קוצב העצב התועה (וגאלי)  Vagus Nerve Stimulation)  VNS) הינו קוצב המיועד לטיפול בחולי אפילפסיה קשים ועמידים לטיפול תרופתי. 

הטכנולוגיה מבוססת על גירוי חשמלי של עצב הואגוס (vagus) השמאלי באזור הצוואר. הגירוי מושג באמצעות גנרטור (קוצב) זעיר המושתל תת-עורית באזור בית השחי ומחובר באמצעות אלקטרודה לעצב הואגוס. הקוצב שולח גירוי חשמלי לעצב הואגוס לפי פרוטוקול מקובל, הגורם לדיכוי פעילות חשמלית לא תקינה במוח, ובכך מפחית את תדירותם, אורכם ועוצמתם של התקפי האפילפסיה. 

יעילות הקוצב מתבטאת בהפחתה ניכרת בכמות ובעוצמת ההתקפים, בשיפור משמעותי של איכות חיי החולה ובהפחתת הסיכון למוות פתאומי (SUDEPׂ) כתוצאה מהתקף קשה.

VNS יעיל בטיפול גם לחולי דיכאון עמידים לתרופות.

עלוני מידע

‏‏לכידה.PNG

חוברת מבוא לטיפול

עברית

1.JPG

חוברת מבוא לטיפול

רוסית

%D7%AA%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%94%20VNS%20%

חוברת מבוא לטיפול

חוברת לילדים

4.PNG

חוברת מבוא לטיפול

אנגלית

222.JPG

חוברת מבוא לטיפול

ערבית

4.jpg

עלון מידע

אפילפסיה עמידה

סרטוני הסבר

 
 
 

VNS-אפילפסיה עמידה וטיפול ב

עדויות מטופלים

  עדויות מטופלים

החלק מימין לשמאל לסרטונים נוספים
החלק מימין לשמאל לסרטונים נוספים
החלק מימין לשמאל לסרטונים נוספים
VNS בעיתונות
 
-רופאים מספרים על אפילפסיה עמידה ו
 VNS
למידע נוסף פנו לאחות ההדרכה שלנו בטלפון